Elektronik Sigara Likit (E-Likit) İçilir Mi? Göz İle Teması

Elektronik sigara likit gliserin ana maddesinin üzerine nikotin ve çeşitli bitkisel yada sentetik aromaların eklenmesi ve demlenmesi sonucu ortaya çıkan bir üründür. Bu sıvının yanlış ve uygunsuz yerlerde saklanması kimi zaman hata sonucu, kimi zaman çocukların eline geçmesi sonucu oral(ağız) yolu tüketilmesine neden olmaktadır.

Nikotin Oranına Dikkat

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki elektronik sigara likit yada e-likit içilmesi sonucu ölümle sonuçlana bir vaka yoktur. Nedeni ise e-likit içerisinde kullanılan malzemelerin çoğunun gıda sektöründe kullanılmasıdır. Tabi ki nikotin hariç! Elektronik sigara likitin gıda sektöründe kullanılan ürünlerinden üretilmesi,  e-likitlerin içilebileceği anlamına gelmez.

Elektronik sigara likitler asla içilerek ağız yolu ile tüketilmezler. Tüketildiği zaman çok büyük zarar verirler mi? Bunun cevabı Hayır. Özellikle nikotinsiz yada nikotin oranı düşük ürünlerin yanlışlıkla tüketilmesi size çok büyük zararlar vermez. Ancak nikotin bulunan elektronik sigara likitlerin tüketilmesi vücudunuza kısa süreli etkiler yaratacaktır. Bunlar mide bulanması, baş dönmesi, terleme, kusma, ishal gibi durumlardır. Nedeni ise nikotinin zehirleyici özelliğidir. Yüksek nikotin oranına sahip bir  e-likit tükettiyseniz bir an önce bir hastahaneye yada doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Elektronik Sigara Likit Göze Kaçarsa Ne Olur?

Tıpkı elektronik sigara likitin içilmesi gibi, cihazlarda kullanılan bu sıvının gözle temas etmesi yada göze kaçması görme kaybına neden olmaz. İçerisinde nikotin bulunan ürünlerin gözde tahrişe neden olabileceği bir gerçektir. Nikotin miktarı yüksek bir e-likitin gözünüz ile temas etmesi durumunda gözünüzü bol su ile yıkayınız. Daha sonra bir göz doktoruna görünmeniz sizin için yararlı olacaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın