Elektronik Sigara Likit (E-Likit) Terimleri Sözlüğü

Elektronik sigara likit (e-likit) kullanımında ve yapımında karşınıza çıkabilecek terimler aşağıda basit bir dille açıklanmıştır.

Elektronik Sigara Likit [E-Likit] Nedir?

Elektronik sigara cihazının atomizer adı verilen parçası içerisine dökülen, belirli oranlarda  gliserin, aroma ve nikotin karışımından oluşan sıvıdır.

ML [Mili Litre] Nedir?

Sıvı ölçü birimidir. Mili litre olarak okunur. Bir litrenin binde biridir.

MG [Mili Gram] Nedir?

Kütle ölçü birimidir. Mili Gram olarak okunur. Bir gramın binde birine eşittir.

VG Nedir?

Vegetable Gliserin yani bitkisel gliserindir. Bitkilerden elde edilen gıda sektöründe kullanılan doğal gliserindir.

PG Nedir?

Propilen glikol yani sentetik gliserindir. Petro kimya ürünüdür. Gıda sektöründe kullanılır. Kimyasal süreçler sonunda elde edildiği için doğal değildir.

Nikotin Nedir?

Tütün bitkisinin yapraklarından çıkarılan, renksiz olmakla birlikte açıkta bırakılınca havadan oksijen alarak esmerleşen, çok zehirli bir alkaloit. Elektronik sigara likit üretiminde düşük miktarlarda yada hiç kullanılmaz.

E-Likit Demleme Nedir?

Elektronik sigara likit yapılırken gerekli malzemelerin karıştırıldıktan sonra lezzetin, kıvamın ve rengin oturması için beklenen süredir.

E-Likit Aroma Nedir?

Elektronik sigara likite tadını vermekte olan meyve yada bitkilerden elde edilen farklı lezzet üretmek için kullanılan aromalardır.

Nbase Nedir?

Nikotin bazı yada baz likit olarak adlandırılır. Nikotin ve gliserini karışıtırmak işi ile uğraşmak isteyenler için hazır satılan e-likit yapımı için kullanılan üründür. Üzerine sadece aroma eklenir ve e-likit elde edilir. Her nbase için üzerinde nikotin oranını ifade eden bir ibare bulunur.

Evyap Nedir?

Evde yapılan elektronik sigara likitlere genel olarak evyap adı verilir. Profesyonel labaoratuvar ortamında steril olarak üretilmezler. Evde yaptıgınız ve kendi üretebildiğiniz elektronik sigara likitler birer evyap e-likit dir.

Evyap Reçete Nedir?

Evde elektronik sigara likit evyap üretmek için kullanacağınız ürünlerin karşım oranıdır. Hangi aroamdan ne kadar ne kadar nbase ne kadar nikotin gibi değerleri içeren formül çizelgesidir.

Diasetil Nedir?

Diasetil, pek çok gıdaya aroma tadını veren kimyasal maddedir. Bileşimi 2,3- bütondion şeklinde, formülü (CH3CO)2 olan maddenin yoğunluğu 990 kg/m³’tür. Kaynama noktası 88 santigrat derece olup molar kütlesi 86,0892 g/moldür. Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür.

Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır

Aerosol Nedir?

Aerosol kaplarının içerisinde, belirli bir madde ve de basınçlı bir gaz bulunmaktadır. Bu basınçlı gaz, maddeleri dışarıya doğru püskürtmek amacıyla kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, mobilya sektöründe kullanılan ve cila atma işine yarayan mobilya cilası ve bu cilayı püskürtmek için basınçlı kabın meydana getirdiği karışım aerosole örnek olarak verilebilmektedir. Aerosol kabının içerisinde bulunan itici gaz, belirli bir basınç altında sıvılaştırılmış olan kloroflorokarbon ya da flüorokarbon bileşiğidir.

Formaldehit Nedir?

Formaldehit CH2O formülüne sahip bir organik bileşiktir. Aldehitlerin en basit üyesidir. Diğer ismi Metanal’dir. Karbonil grubunun boş olan iki bağına birer hidrojen bağlanmasıyla oluşur.Zehirli bir kimyasaldır. Elektronik sigaralarda nadirende olsa çok yüksek ısılarda ortaya çıkabilmektedir.

 

Elektronik sigara likit, aroma, nbase ve boş şişe gibi ürünleri, güvenilir şekilde satın almak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

https://goo.gl/Ph4JpR

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın