Elektronik Sigara ve Nikotin Bandı Orucu Bozar Mı?

11 ayın Sultanı Ramazan ayında ibadetimizi yerine getirirken sigara bağımlılığından kurtulmak için kullanılan bazı ürünler oruç ibadetimizi yerine getirmemize engel olur mu? bu sorunun cevabını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Nikotin Bandı Orucu Bozar Mı?

Nikotin bandı orucu bozar mı? Bu konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Bakanlığınca yapılan resmi olarak yapılan açıklama şu şekildedir.

Nikotin bandı orucu bozmaz. Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem gibi maddeler, deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmemektedir (Bak. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 366-367).

 

Elektronik Sigara Orucu Bozar Mı?

Diyanet işleri elektronik sigara ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapmamıştır. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu eski Üyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAÜ- TARMER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem in sigara ile yaptığı açıklamayı elektronik sigara içinde geçerli sayabiliriz.

“Kendi isteğiniz dışında sigara yada e-sigara buharına maruz kalmanız durumunda orucunuz bozulmaz. Ancak kendi isteğiniz ile sigara yada elektronik sigara tüketerek nikotin, aroma yada sigara keyfi alırsanız bu durum orucunuzu malesef bozar.”

admin Yazar

Bir Cevap Yazın